آموزش الکترونیک تعمیرات ایسیو دیود ها

در این بخش به معرفی دیودها میپردازیم و با دیودهای معمولی (شاتکی ) آشنا میشویم و بعد دیودهای زنر  را برای شما معرفی میکنیم و کاربرد دیود زنر که تثبیت ولتاژ هست رو توضیح میدیم و بعد از اون دیودهای نورانی یا ال ای دی ( LED )  ها رو توضیح میدیم که نوع کوچک اونها معروف به smd ( اس ام دی ) هستند و کاربرد اونها در روشنایی پشت آمپر هست و برای تغیر رنگ پشت کیلومتر باید اونها رو برداریم و با نمونه مشابه با رنگ دیگر جایگزین کنیم.

نکته ۱ : تست دیود معمولی و زنر بیرون برد

برای تست دیود معمولی و زنر بیرون برد ، ابتدا مولتی متر را روی حالت تست دیود قرار میدهیم و پراب مثبت (قرمز ) را به آند و پراب منفی (مشکی )را به کاتد (سمت خط دار دیود ) وصل میکنیم که به اصطلاح دیود در حالت بایاس مستقیم قرار دارد و مولتیمتر باید عددی بین ۰٫۴ تا ۰٫۶ برای دیود معمولی و برای دیود زنر ۰٫۶ تا ۰٫۸  نمایش دهد . نمایش عدد صفر یعنی دیود سوخته و اتصال کوتاه شده و نیز اگر OL نمایش داد یعنی دیود قطع کرده است .

در بایاس معکوس(پراب منفی به اند و پراب مثبت به کاتد وصل است ) مولتیمتر برای هر دو نوع  دیود معمولی و زنر باید OL  نمایش دهد . در غیر اینصورت نشانه معیوب بودن دیود است .

 

نکته ۲ : تست دیود معمولی و زنر داخل برد

اگر دیود روی برد باشد و شما نخواهید که قطعه را از روی برد بردارید و بخواهید که  در جا تست کنید . روش تست به اینصورت است که هر دو نوع دیود معمولی و زنر در حالت بایاس مستقیم باید عددی بین ۰٫۴ تا ۰٫۸ نمایش دهند و اگر عددی کمتر از ۰٫۴ نمایش داد یا عددی خیلی بزرگ مثلا ۱ یا ۲ نمایش داد این دیود به احتمال ۸۰ درصد سوخته و باید از از روی برد خارج کنید و بیرون برد هم تست کنید .

برای تست در بایاس معکوس هم باید دقت کنید که در بایاس مستقیم چه عددی نمایش داده بود ، که در بایاس معکوس تقریبا دوبرابر یا بیشتر از عدد بایاس مستقیم نشان دهد یا OL نمایش دهد . که دیود سالم است ولی اگر مثلا در بایاس مستقیم ۰٫۵ نمایش داده بود و در بایاس معکوس هم ۰٫۵ یا ۰٫۴ نمایش داد به احتمال قوی دیود سوخته .و باید دیود را از مدار خارج کنید و بعد از تست بیرون مدار تعویض کنید .

4 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه